2016-17

  • Color Print 2016/11/16

    Competition: Color Prints
    Commentator: Roger McCarthy

    Class Salon - 14 entries

    1st Kathleen O'Donnell - Left Behind
    2nd Mary Sue Rosenthal - Barber Chair
    3rd Cindy Lynch - Abandoned in South Dakota
    HM Richard Glass - Cape Arago Lighthouse

    Class A - 4 entries

    1st Fred Emch - Cathedral Basilica

    Class B- 13 entries

    1st Susan Thomson - Staircase
    2nd Nancy Wessinger - Armando's Family
    3rd Marge Rosenthal - Allie Mill Afternoon
    HM Dick Roman - Red Claw on Leaf

    Photo Gallery of Winning Images

    • Class A - 1st Place Fred Emch - Cathedral Basilica
    • Class B - 1st Place Susan Thomson - Staircase
    • Class B - 3rd Place Marge Rosenthal - Allie Mill Afternoon
    • Class Salon - 1st Place Kathleen O'Donnell - Left Behind
    • Class Salon - 2nd Place Mary Sue Rosenthal - Barber Chair
    • Class Salon - 3rd Place Cindy Lynch - Abandoned in South Dakota
    • Class Salon - HM Richard Glass - Cape Arago Lighthouse
  • Color Print 2017/04/05

    Competition: Color Prints: Open
    Commentator: Dick Glass

     Class Salon - 13 entries

    1st Kathleen O'Donnell - Storm Cottage
    2nd Cindy Lynch - Pocket Watch Parts
    3rd Madeleine Hawn - Girl Busters
    HM Don York - Mary's Pond

    Class  A - 6 entries

    1st Valerie Snyder - Venetian Woman
    2nd Mike Jeffries - Rusty Armour No.2

     Class B - 13 entries

     Class B
    1st Marge Rosenthal - Kaleidoscope Tulips
    2nd Dotty Storer - Red
    3rd Kevin Kelly - Yosemite in Winter
    HM Skip Moreland - Brown Bear
    HM Dale Chamberlain - Bridge to the Daffodils

     

    Gallery of Images

    • Class A - 1st Place Valerie Snyder - Venetian Woman
    • Class A - 2nd Place Mike Jeffries - Rusty Armour No.2
    • Class B - 1st Place Marge Rosenthal - Kaleidoscope Tulips
    • Class B - 2nd Place Dotty Storer - Red
    • Class B - HM Dale Chamberlain - Bridge to the Daffodils
    • Class Salon - 1st Place Kathleen O'Donnell - Storm Cottage
    • Class Salon - 2nd Place Cindy Lynch - Pocket Watch Parts
    • Class Salon - 3rd Place Madeleine Hawn - Girl Busters
    • Class Salon - HM Don York - Mary's Pond
  • Monochrome Print 2017/04/05

    Competition: Monochrome Prints: Open
    Commentator: Dick Glass

     Class Salon - 13 entries

    1st Cindy Lynch - Model A Front End
    2nd Fred Emch - Walkway Perspective
    3rd Jack Clark - Splender in the Grass
    HM Roger McCarthy - Matrix

    Class  A - 6 entries

    1st Mike Jeffries - Manhattan Bridge in Infrared
    2nd Dilip Patel - Beauty of Wildlife

     Class B - 12 entries

    1st Dale Chamberlain - Old 1522
    2nd Marge Rosenthal - Arlington Memorial Amphitheater
    3rd Joel Price - Bridge Repair
    HM Susan Thomson - Icelandic Horses

     

     

    Image Gallery

    • Class A - 1st Place Mike Jeffries - Manhattan Bridge in Infrared
    • Class A - 2nd Place Dilip Patel - Beauty of Wildlife
    • Class B - 1st Place Dale Chamberlain - Old 1522
    • Class B - 2nd Place Marge Rosenthal - Arlington Memorial Amphitheater
    • Class B - 3rd Place Joel Price - Bridge Repair
    • Class B - HM Susan Thomson - Icelandic Horses
    • Class Salon - 1st Place Cindy Lynch - Model A Front End
    • Class Salon - 2nd Place Fred Emch - Walkway Perspective
    • Class Salon - 3rd Place Jack Clark - Splender in the Grass
    • Class Salon - HM Roger McCarthy - Matrix
  • Monochrome Print 2017/05/10

    Competiton: Monochrome Print - Open
    Commentator: Kevin Sees

    Class Salon - 15 entries

    1st Kathleen O’Donnell - Colorado Pines
    2nd Jack Clark - Kauffman Center for the Arts
    3rd Richard Glass - Venice Lagoon 1
    HM Madeleine Hawn - Ghost House
    HM Fred Emch - Grand Hall 

    Class A - 5 entries

    1st Mike Jeffries - Desert Wind
    2nd Paul Fisher - Quick Silver Arrival

     
    Class B - 14 entries

    1st Dale Chamberlain - Showing Her Age
    2nd Allen Ahner - Super Moon Over The Stan Musial Bridge
    3rd Joel Price - Rock face Canyonlands
    HM Retha Meier - Violet in Shell

    Gallery of Winning Images

    • Class A - 1st Place Mike Jeffries - Desert Wind
    • Class B - 1st Place Dale Chamberlain - Showing Her Age
    • Class B - 2nd Place Allen Ahner - Super Moon Over The Stan Musial Bridge
    • Class B - HM Retha Meier - Violet in Shell
    • Class Salon - 1st Place Kathleen O’Donnell - Colorado Pines
    • Class Salon - 2nd Place Jack Clark - Kauffman Center for the Arts
    • Class Salon - 3rd Place Richard Glass - Venice Lagoon 1
    • Class Salon - HM Fred Emch - Grand Hall
    • Class Salon - HM Madeleine Hawn - Ghost House
  • Nature 1 2017/02/15

    Competition: Nature -  Open
    Commentator: Bernard Gerdelman

    Class Salon - 20 entries

    1st Nancy Parker - Spider With Prey
    2nd Catherine Williamson - Three Dried Mushrooms
    3rd Barbie Steps - Hippo Fight In Botswana
    HM Richard Glass - Maroon Bells Sunrise
    HM Patrick Jones - Osprey On Perch
    HM APSA Rudman - Pelican Splashdown

    Class A - 25 entries

    1st Mike Jeffries - Mojave Mound Cactus And Bee
    2nd Cindy Lynch - Marbled Praying Manthis
    3rd Edwin A. Matzner - Bee
    HM Mark Burgess - Two Birds
    HM Paul Fisher - Bird And Berries
    HM Larry Kotner - Jupiter Reflection
    HM Anita Merrigan - Brown Pelican Dive
    HM Mary Sue Rosenthal - Butterfly Feeding

    Class B - 24 entries

    1st Marjorie Gold - Lunch
    2nd Marge Rosenthal - Mama And Joey
    3rd Joel Price - The Spider And The Fly
    HM John Brimmer - Maroon Bells
    HM Dale Miller - Nova Scotia Rebirth
    HM Tammy Smith - Colorful Pollinator
    HM Deb Swanson - Bear Cub On Ridge

    Gallery of Images

    • Class A - 1st Place Mike Jeffries - Mojave Mound Cactus And Bee
    • Class A - 2nd Place Cindy Lynch - Marbled Praying Manthis
    • Class A - 3rd Place Edwin A. Matzner - Bee
    • Class A - HM Paul Fisher - Bird And Berries
    • Class A - HM Larry Kotner - Jupiter Reflection
    • Class A - HM Mark Burgess - Two Birds
    • Class A - HM Anita Merrigan - Brown Pelican Dive
    • Class A - HM Mary Sue Rosenthal - Butterfly Feeding
    • Class B - 1st Place Marjorie Gold - Lunch
    • Class B - 2nd Place Marge Rosenthal - Mama And Joey
    • Class B - 3rd Place Joel Price - The Spider And The Fly
    • Class B - HM
    • Class B - HM Deb Swanson - Bear Cub On Ridge
    • Class B - HM John Brimmer - Maroon Bells
    • Class B - HM Dale Miller - Nova Scotia Rebirth
    • Class Salon - 1st Place Nancy Parker - Spider With Prey
    • Class Salon - 2nd Place Catherine Williamson - Three Dried Mushrooms
    • Class Salon - 3rd Place Barbie Steps - Hippo Fight In Botswana
    • Class Salon - HM Patrick Jones - Osprey On Perch
    • Class Salon - HM Michael (Mike)Rudman, APSA - Pelican Splashdown
    • Class Salon - HM Richard Glass - Maroon Bells Sunrise
  • Nature 2 2017/02/15

    Competition: Nature -  Open
    Commentator: Retha Meier

     

    Class Salon - 20 entries

    1st Michael Rudman, APSA - Autumn Colors
    2nd Bob Rickert - Cheeta On The Hunt
    3rd Bernard Gerdelman - Warbler With Web Worms
    HM Bill Coatney - Peregrine Coup De Grace
    HM Jr. Emmerich - Guardian Of The Herd
    HM Barbie Steps - Polar Bear And Cub In Alaska

    Class A - 25 entries

    1st Dilip Patel - Please Help Me
    2nd Cindy Lynch - Eastern Screech Owl
    3rd Karen Kulengowski - Cicada Emerging
    HM Mark Burgess - Illuminated Damsel Fly
    HM Paul Fisher - Iridescent Insect
    HM Madeleine Hawn - Opossum On A Mission
    HM Anita Merrigan - Prothonotary Warbler
    HM Valerie Snyder - Jaguar Grooming 

    Class B - 21 entries

     1st Deb Swanson - Moose Shaking It Off
    2nd Marilyn Schaefer - Seed Pod
    3rd Dale Miller - Lake Of The Woods Milky Way
    HM Dale Chamberlain - Wood Duck
    HM Gary Kovash - Inside Passage
    HM Marilyn Miller - Corona Arch

    Gallery of Images

    • Class A - 1st Place Dilip Patel - Please Help Me
    • Class A - 2nd Place Cindy Lynch - Eastern Screech Owl
    • Class A - 3rd Place Karen Kulengowski - Cicada Emerging
    • Class A - HM Valerie Snyder - Jaguar Grooming
    • Class A - HM Paul Fisher - Iridescent Insect
    • Class A - HM Anita Merrigan - Prothonotary Warbler
    • Class A - HM Madeleine Hawn - Opossum On A Mission
    • Class A - HM Mark Burgess - Illuminated Damsel Fly
    • Class B - 1st Place Deb Swanson - Moose Shaking It Off
    • Class B - 2nd Place Marilyn Schaefer - Seed Pod
    • Class B - 3rd Place Dale Miller - Lake Of The Woods Milky Way
    • Class B - HM Marilyn Miller - Corona Arch
    • Class B - HM Gary Kovash - Inside Passage
    • Class B - HM Dale Chamberlain - Wood Duck
    • Class Salon - 1st Place Michael (Mike) Rudman,APSA - Autumn Colors
    • Class Salon - 2nd Place Bob Rickert - Cheeta On The Hunt
    • Class Salon - 3rd Place Bernard Gerdelman - Warbler With Web Worms
    • Class Salon - HM Gerald Emmerich Jr.,HonPSA, GMPSA - Guardian Of The Herd
    • Class Salon - HM Barbie Steps - Polar Bear And Cub In Alaska
    • Class Salon - HM Bill Coatney - Peregrine Coup De Grace
  • Nature 2016/09/14

    Competition Results

    Commentator: Jack Clark

     Class Salon - 28 entries

    1st Bernard Gerdelman - Black-Crowned Night Heron
    2nd Patrick Jones - Osprey And Yellowfish
    3rd Kathleen O'Donnell - Backlit Seed
    HM Richard Glass - Peyto Lake
    HM Jeff Hirsch - Coffee Blossom
    HM Roger McCarthy - Lakeside Ice Formation
    HM Kevin Sees - Assassin Bug With Catch
    HM Barbie Steps - King Penguins -Mom And Chick

     Class A - 30 entries

    1st Valerie Snyder - Mick Jaguar
    2nd Mark Burgess - Nursing Bear Cubs
    3rd Mike Jeffries - The Desert Drinks Number 3
    HM Doug Brown - Kawuneeche Valley At Sunset
    HM Viki Gaul - Mama Spoonbill With Babies 5351
    HM Madeleine Hawn - Dragonflies Mating
    HM Retha Meier - Terrapin Carolina Mating
    HM Dilip Patel - Evening Time Fight 01
    HM Susan Thomson - Latitude 64 North

     Class B - 26 entries

    1st Judy Wernert - Hawk Butchering Squirrel
    2nd Maurice Hirsch - Moeraki Boulders Beach
    3rd Robert Isermann - Bird In The Snow
    HM Donna Bernert - Smokey Mountain Mushrooms
    HM Pamela Caraffa - Mystic Mountains
    HM Dale Chamberlain - Pelican Fishing At West Alton
    HM Marge Rosenthal - Fallmorning
    HM Carol Sluzevich - Threes A Crowd

    Competition Gallery

    • Class A - 1st Place Valerie Snyder - Mick Jaguar
    • Class A - 2nd Place Mark Burgess - Nursing Bear Cubs
    • Class A - 3rd Place Mike Jeffries - The Desert Drinks Number 3
    • Class A - HM Susan Thomson - Latitude 64 North
    • Class A - HM Dilip Patel - Evening Time Fight 01
    • Class A - HM Viki Gaul - Mama Spoonbill With Babies 5351
    • Class A - HM Retha Meier - Terrapin Carolina Mating
    • Class A - HM Madeleine Hawn - Dragonflies Mating
    • Class A - HM Doug Brown - Kawuneeche Valley At Sunset
    • Class B - 1st Place Judy Wernert - Hawk Butchering Squirrel
    • Class B - 2nd Place Maurice Hirsch - Moeraki Boulders Beach
    • Class B - 3rd Place Robert Isermann - Bird In The Snow
    • Class B - HM Dale Chamberlain - Pelican Fishing At West Alton
    • Class B - HM Pamela Caraffa - Mystic Mountains
    • Class B - HM Carol Sluzevich - Threes A Crowd
    • Class B - HM Marge Rosenthal - Fallmorning
    • Class B - HM Donna Bernert - Smokey Mountain Mushrooms
    • Class Salon - 1st Place Bernard Gerdelman - Black-Crowned Night Heron
    • Class Salon - 2nd Place Patrick Jones - Osprey And Yellowfish
    • Class Salon - 3rd Place Kathleen O'Donnell - Backlit Seed
    • Class Salon - HM Barbie Steps - King Penguins -Mom And Chick
    • Class Salon - HM Roger McCarthy - Lakeside Ice Formation
    • Class Salon - HM Kevin Sees - Assassin Bug With Catch
    • Class Salon - HM Richard Glass - Peyto Lake
    • Class Salon - HM Jeff Hirsch - Coffee Blossom
  • Nature 2016/11/30

    Competition: Nature - Open
    Commentator: Don York

    Class Salon - 18 entries

    1st Bernard Gerdelman - Fighting Bull Elephant Seals
    2nd Roger McCarthy - California Brown Pelican Preening
    3rd Jack L. Clark - Afterglow At Mingo Swamp
    HM Susan Standish - Sea Stars
    HM Barbie Steps - Polar Bear Having A Snack 

    Class A - 25 entries

    1st Retha Meier - Ardea Herodias Catches Fish
    2nd Valerie Snyder - Kingfisher-Successful Dive
    3rd Mark Burgess - Bear Cubs Communicating
    HM Fred Behm - Coopers Hawk And Squirrel Finale
    HM Paul Fisher - Snack Time
    HM Madeleine Hawn - Eagles Over The Mississippi
    HM Cindy Lynch - Elk In The Fall
    HM Fran Mannis - Roseate Spoonbill Preening

    Class B - 25 entries

    1st Maurice Hirsch - Kaikoura Cow And Pup Seals
    2nd Wynn Davis Shanks - Green Heron
    3rd Joel Price - White Aspen, Dark Spruce
    HM Allen Ahner - Whats That
    HM Ellen Brommelhorst - At The End'Of The Day
    HM Dale Chamberlain - Florida Pelican
    HM Phil Klasskin - Desert Blooms
    HM Paul Smith - Leafy Perch

    Photo Gallery

    • Class A - 1st Place Retha Meier - Ardea Herodias Catches Fish
    • Class A - 2nd Place Valerie Snyder - Kingfisher-Successful Dive
    • Class A - 3rd Place Mark Burgess - Bear Cubs Communicating
    • Class A - HM Fred Behm - Coopers Hawk And Squirrel Finale
    • Class A - HM Paul Fisher - Snack Time
    • Class A - HM Cindy Lynch - Elk In The Fall
    • Class A - HM Fran Mannis - Roseate Spoonbill Preening
    • Class A - HM Madeleine Hawn - Eagles Over The Mississippi
    • Class B - 1st Place Maurice Hirsch - Kaikoura Cow And Pup Seals
    • Class B - 2nd Place Wynn Davis Shanks - Green Heron
    • Class B - 3rd Place Joel Price - White Aspen, Dark Spruce
    • Class B - HM Paul Smith - Leafy Perch
    • Class B - HM Ellen Brommelhorst - At The End'Of The Day
    • Class B - HM Phil Klasskin - Desert Blooms
    • Class B - HM Dale Chamberlain - Florida Pelican
    • Class B - HM Allen Ahner - Whats That
    • Class Salon - 1st Place Bernard Gerdelman - Fighting Bull Elephant Seals
    • Class Salon - 2nd Place Roger McCarthy - California Brown Pelican Preening
    • Class Salon - 3rd Place Jack L. Clark - Afterglow At Mingo Swamp
    • Class Salon - HM Susan Standish - Sea Stars
    • Class Salon - HM Barbie Steps - Polar Bear Having A Snack
  • Nature 2017/01/04

    Competiton: Nature - Open
    Commentator: Lonnie Schmidt

    Class Salon - 21 entries 

    1st Gerald Emmerich, Jr.,HonPSA, GMPSA - Cardinal In December
    2nd Michael Rudman, APSA - Flying Burrowing Owl
    3rd Bernard Gerdelman - Night Heron With Fish
    HM Roger McCarthy - Black & Yellow Argiope
    HM Bob Rickert - Zebra Conversation
    HM Carolyn Schlueter - Great Blue Heron In Winter

    Class A - 21 entries

    1st Fred Behm - Atumn Leaves Covered By Ice
    2nd Mark Burgess - Bright Flamingo
    3rd Retha Meier - Great Blue Heron
    HM Viki Gaul - Feeding Time 2662
    HM Madeleine Hawn - Spicebush Swallowtail
    HM Cindy Lynch - Alley Springs

    Class B - 28 entries

     1st Grant Lee - Elk Yell
    2nd Dotty Storer - Woodchuck Eating Sunflower Seeds
    3rd Allen Ahner - Tufted Titmouse In Fall Colors
    HM Donna Bernert - Seeking Highground
    HM Wynn Davis Shanks - Mama And Baby Great Egret
    HM Betty Fisher - Backlit Leaf
    HM Marge Rosenthal - Forest Floor Beauty
    HM Diana Russler - Gentoo Penguin Feeding Chick

     

    Gallery of Images

    • Class A - 1st Place Fred Behm - Atumn Leaves Covered By Ice
    • Class A - 2nd Place Mark Burgess - Bright Flamingo
    • Class A - 3rd Place Retha Meier - Great Blue Heron
    • Class A - HM Madeleine Hawn - Spicebush Swallowtail
    • Class A - HM Cindy Lynch - Alley Springs
    • Class A - HM Viki Gaul - Feeding Time 2662
    • Class B - 1st Place Grant Lee - Elk Yell
    • Class B - 2nd Place Dotty Storer - Woodchuck Eating Sunflower Seeds
    • Class B - 3rd Place Allen Ahner - Tufted Titmouse In Fall Colors
    • Class B - HM Betty Fisher - Backlit Leaf
    • Class B - HM Diana Russler - Gentoo Penguin Feeding Chick
    • Class B - HM Donna Bernert - Seeking Highground
    • Class B - HM Wynn Davis Shanks - Mama And Baby Great Egret
    • Class B - HM Marge Rosenthal - Forest Floor Beauty
    • Class Salon - 1st Place Gerald Emmerich, Jr.,HonPSA, GMPSA - Cardinal In December
    • Class Salon - 2nd Place Michael Rudman,APSA- Flying Burrowing Owl
    • Class Salon - 3rd Place Bernard Gerdelman - Night Heron With Fish
    • Class Salon - HM Carolyn Schlueter - Great Blue Heron In Winter
    • Class Salon - HM Roger McCarthy - Black & Yellow Argiope
    • Class Salon - HM Bob Rickert - Zebra Conversation
  • Nature 2017/03/01

    Competition: Nature - Open
    Commentator: Nancy Von Behren

    Class Salon - 18 entries

    1st Don York - Bee On Spice Bush
    2nd Catherine Williamson - Osprey Feeding On Fish
    3rd Fred Emch - Hanging Dragonfly
    HM Dave Bhatia - Bleeding Hearts
    HM Roger McCarthy - Snowy Pines In Aspens

      

     Class A - 18 entries

    1st Valerie Snyder - Sharing Between Giant Otters
    2nd Mark Burgess - Yellow Crown Night Heron & Crayfish
    3rd Anita Merrigan - Northern Flicker In The Snow
    HM Madeleine Hawn - Roseate Spoonbill Mating Ritual
    HM Mary Sue Rosenthal - Ring-Billed Gull At Daybreak

     

    Class B - 21 entries

     1st Marge Rosenthal - Suppertime!
    2nd Marjorie Gold - Catch Of The Day
    3rd Marilyn Miller - Delicate Arch
    HM Dale Miller - Jenny Lake
    HM Joel Price - Butterly On Yellow Daisy
    HM Deb Swanson - Easternkingbird

     

    Gallery of Photos

    • Class A - 1st Place Valerie Snyder - Sharing Between Giant Otters
    • Class A - 2nd Place Mark Burgess - Yellow Crown Night Heron & Crayfish
    • Class A - 3rd Place Anita Merrigan - Northern Flicker In The Snow
    • Class A - HM Madeleine Hawn - Roseate Spoonbill Mating Ritual
    • Class A - HM Mary Sue Rosenthal - Ring-Billed Gull At Daybreak
    • Class B - 1st Place Marge Rosenthal - Suppertime!
    • Class B - 2nd Place Marjorie Gold - Catch Of The Day
    • Class B - 3rd Place Marilyn Miller - Delicate Arch
    • Class B - HM eb Swanson - Easternkingbird
    • Class B - HM Joel Price - Butterly On Yellow Daisy
    • Class B - HM Dale Miller - Jenny Lake
    • Class Salon - 1st Place Don York - Bee On Spice Bush
    • Class Salon - 2nd Place Catherine Williamson - Osprey Feeding On Fish
    • Class Salon - 3rd Place Fred Emch - Hanging Dragonfly
    • Class Salon - HM Dave Bhatia - Bleeding Hearts
    • Class Salon - HM Roger McCarthy - Snowy Pines In Aspens

     

  • Nature 2017/03/22

    Competition: Nature - Open
    Commentator: Patrick Jones

    Class Salon - 23 enries

    1st Susan Standish - Eaglet Learning To Fly
    2nd Jack L. Clark - Misty Fall Morn At Big Spring
    3rd Nancy Parker - Grass With Webs And Dew
    HM Fred Emch - Bee Hanging On
    HM Bob Rickert - Waterbuck Drinking
    HM Michael Rudman, APSA - Grteat Egret-4
    HM Robert Schmidt - House Finch

     Class A - 19 entries

    1st Bruce Backus - Fourche A Renault Creek
    2nd Karen Kulengowski - Tiny White Mushrooms
    3rd Angie Brown - Cowbird Egg In Someone Elses Nest
    HM Fran Mannis - Anhinga Preening
    HM Dilip Patel - Awaiting
    HM Marcy Pivin - Lily Pad Life Stages

    Class B - 24 entries

    1st Kevin Kelly - Bald Eagle With Catch
    2nd Bonnie Freeland - Fresh Green Wheat
    3rd Allen Ahner - Soulful Eyes
    HM John Brimmer - Sunset, Dead Horse Point
    HM John May - Gray Fox Eats Calafate Berries
    HM Dale Miller - Cape Breton
    HM Marge Rosenthal - More Than I Can Chew

    Gallery of Winning Images

    • Class A - 1st Place Bruce Backus - Fourche A Renault Creek
    • Class A - 2nd Place Karen Kulengowski - Tiny White Mushrooms
    • Class A - 3rd Place Angie Brown - Cowbird Egg In Someone Elses Nest
    • Class A - HM Marcy Pivin - Lily Pad Life Stages
    • Class A - HM Fran Mannis - Anhinga Preening
    • Class A - HM Dilip Patel - Awaiting
    • Class B - 1st Place Kevin Kelly - Bald Eagle With Catch
    • Class B - 2nd Place Bonnie Freeland - Fresh Green Wheat
    • Class B - 3rd Place Allen Ahner - Soulful Eyes
    • Class B - HM John May - Gray Fox Eats Calafate Berries
    • Class B - HM Dale Miller - Cape Breton
    • Class B - HM Marge Rosenthal - More Than I Can Chew
    • Class B - HM John Brimmer - Sunset, Dead Horse Point
    • Class Salon - 1st Place Susan Standish - Eaglet Learning To Fly
    • Class Salon - 2nd Place Jack L. Clark - Misty Fall Morn At Big Spring
    • Class Salon - 3rd Place Nancy Parker - Grass With Webs And Dew
    • Class Salon - HM Robert Schmidt - House Finch
    • Class Salon - HM Bob Rickert - Waterbuck Drinking
    • Class Salon - HM Mike Rudman, APSA - Grteat Egret-4
    • Class Salon - HM Fred Emch - Bee Hanging On
  • Nature 2017/04/19

    Competition: Nature - Open
    Commentator: Larry Von Behren

    Class Salon - 20 entries

    1st Gerald Emmerich Jr.,HonPSA, GMPSA - Tarangire Leopard
    2nd Bernard Gerdelman - Starling With Insect Hatchling
    3rd Michael Rudman APSA - Roseate Sp[oonhillo Flight
    HM Fred Emch - Rattlesnake
    HM Susan Standish - Osprey Building A Nest
    HM Barbie Steps - Leopard In Botswana 

    Class A - 15 entries

    1st Madeleine Hawn - Red Tailed Hawk With Prey
    2nd Mike Jeffries - Milky Way Over Joshua Tree
    3rd Mary Sue Rosenthal - Tree Fern
    HM Lea Bullock - Maple Leaf After Ice Storm
    HM Mark Burgess - Spotted Sandpiper

     Class B - 23 entries

    1st Allen Ahner - Sunrise At Swiftcurrent Creek
    2nd Marilyn Miller - The Wave
    3rd Paul Smith - Dinner Cruise
    HM Dale Miller - Lake Of The Woods
    HM Skip Moreland - Grazer 128 And Cubs
    HM Joel Price - Outflow From Alley Spring At Dawn
    HM Marilyn Schaefer - Leaf Ice

     

    Gallery of Winning Images

    • Class A - 1st Place Madeleine Hawn - Red Tailed Hawk With Prey
    • Class A - 2nd Place Mike Jeffries - Milky Way Over Joshua Tree
    • Class A - 3rd Place Mary Sue Rosenthal - Tree Fern
    • Class A - HM Lea Bullock - Maple Leaf After Ice Storm
    • Class A - HM Mark Burgess - Spotted Sandpiper
    • Class B - 1st Place Allen Ahner - Sunrise At Swiftcurrent Creek
    • Class B - 2nd Place Marilyn Miller - The Wave
    • Class B - 3rd Place Paul Smith - Dinner Cruise
    • Class B - HM Marilyn Schaefer - Leaf Ice
    • Class B - HM Dale Miller - Lake Of The Woods
    • Class B - HM Joel Price - Outflow From Alley Spring At Dawn
    • Class B - HM Skip Moreland - Grazer 128 And Cubs
    • Class Salon - 1st Place Gerald Emmerich Jr.,HonPSA, GMPSA - Tarangire Leopard
    • Class Salon - 2nd Place Bernard Gerdelman - Starling With Insect Hatchling
    • Class Salon - 3rd Place Michael Rudman APSA - Roseate Sp[oonhillo Flight
    • Class Salon - HM Barbie Steps - Leopard In Botswana
    • Class Salon - HM Susan Standish - Osprey Building A Nest
    • Class Salon - HM Fred Emch - Rattlesnake
  • Photojournalism - 2016/09/28

    Commentator: Jeff Hirsch

     Class Salon - 10 entries

    1st Joan Baker - Heading For A Hard Landing
    2nd Gerald Emmerich Jr.,HonPSA, GMPSA - Going For The Rebound
    3rd Jim Bruno - Save!

     Class A - 25 entries

    1st Judy Wernert - Post-Storm Clean Up
    2nd Bernard Gerdelman - Wakeboarder
    3rd Kim Mulkey Young - 15 Years Later, Remembrance Of 9-11
    HM Bruce Backus - 4th Of July 2016 Kirkwood Missouri
    HM Fred Emch - Ready To Rumble
    HM Abdulrahman Fakhroo - Laundry At Home
    HM Mary Sue Rosenthal - Rembrance
    HM Susan Thomson - Community Performance Ensemble

     Class B - 27 entries

    1st David Hotle - 3 Bikers In Lead
    2nd Paul Smith - First Down
    3rd Dale Gebhardt - Crazy Bread In Ferguson
    HM Angie Brown - Bear Crossing
    HM Fran Mannis - Hold'On Tight
    HM Sandy Pollock - Storm Rips Through Area
    HM Carol Sluzevich - This Well Defend
    HM Tammy Smith - Young Runners Race In Forest Park

    • Class A - 1st Place Judy Wernert - Post-Storm Clean Up
    • Class A - 2nd Place Bernard Gerdelman - Wakeboarder
    • Class A - 3rd Place Kim Mulkey Young - 15 Years Later, Remembrance Of 9-11
    • Class A - HM Susan Thomson - Community Performance Ensemble
    • Class A - HM Bruce Backus - 4th Of July 2016 Kirkwood Missouri
    • Class A - HM Abdulrahman Fakhroo - Laundry At Home
    • Class A - HM Fred Emch - Ready To Rumble
    • Class A - HM Mary Sue Rosenthal - Rembrance
    • Class B - 1st Place David Hotle - 3 Bikers In Lead
    • Class B - 2nd Place Paul Smith - First Down
    • Class B - 3rd Place Dale Gebhardt - Crazy Bread In Ferguson
    • Class B - HM Sandy Pollock - Storm Rips Through Area
    • Class B - HM Fran Mannis - Hold'On Tight
    • Class B - HM Tammy Smith - Young Runners Race In Forest Park
    • Class B - HM Carol Sluzevich - This Well Defend
    • Class B - HM Angie Brown - Bear Crossing
    • Class Salon - 1st Place Joan Baker - Heading For A Hard Landing
    • Class Salon - 2nd Place Gerald Emmerich, Jr HonPSA, GMPSA - Going For The Rebound
    • Class Salon - 3rd Place Jim Bruno - Save!
  • Photojournalism 2016/11/09

    Competition: Photojournalism - Open
    Commentator: Chris Lee

     

    Class Salon - 13 entries

    1st Kathleen O'Donnell - July 4th In St Louis
    2nd Cindy Lynch - Rodeo Bronc Riding
    3rd Roger McCarthy - Paint Stl -The Eyes Have It
    HM Joan Baker - Chips Fly At Lumberjack Competition

     Class A - 22 entries

    1st David Bird - Retrieving Ice, San Rafael Glacier
    2nd Dick Roman - Bareback Rider Bites Dirt
    3rd Bruce Backus - St. Louis Festival Of Nations
    HM Fred Emch - Driver Bloody But Alive
    HM Maurice Hirsch - Officer Snyder Funeral Procession
    HM Mike Jeffries - Nothing Left In The Tank
    HM Valerie Snyder - Cody The Bullrider

     Class B - 22 entries

    1st Marge Rosenthal - Hang On!
    2nd Retha Meier - Trout Fishing At Suson Park, Mo
    3rd Marilyn Schaefer - Waiting For The Parade
    HM Ralph Baker - Just Kicking Down The Cobblestone
    HM Bob Gallagher - Trunk Meets Trunk
    HM John May - Id Rather Be Texting
    HM Nancy Wessinger - Fair Friends

     

     

    Photo Gallery

    • Class A - 1st Place David Bird - Retrieving Ice, San Rafael Glacier
    • Class A - 2nd Place Dick Roman - Bareback Rider Bites Dirt
    • Class A - 3rd Place Bruce Backus - St. Louis Festival Of Nations
    • Class A - HM Fred Emch - Driver Bloody But Alive
    • Class A - HM Maurice Hirsch - Officer Snyder Funeral Procession
    • Class A - HM Mike Jeffries - Nothing Left In The Tank
    • Class A - HM Valerie Snyder - Cody The Bullrider
    • Class B - 1st Place Marge Rosenthal - Hang On!
    • Class B - 2nd Place Retha Meier - Trout Fishing At Suson Park, Mo
    • Class B - 3rd Place Marilyn Schaefer - Waiting For The Parade
    • Class B - HM Bob Gallagher - Trunk Meets Trunk
    • Class B - HM Ralph Baker - Just Kicking Down The Cobblestone
    • Class B - HM John May - Id Rather Be Texting
    • Class B - HM Nancy Wessinger - Fair Friends
    • Class Salon - 1st Place Kathleen O'Donnell - July 4th In St Louis
    • Class Salon - 2nd Place Cindy Lynch - Rodeo Bronc Riding
    • Class Salon - 3rd Place Roger McCarthy - Paint Stl -The Eyes Have It
    • Class Salon - HM Joan Baker - Chips Fly At Lumberjack Competition
  • Photojournalism 2017/01/11

    Competition: Photojournalism - Open
    Commentator: Chris Lee

    Class Salon - 10 entries 

    1st Carolyn Schlueter - Muddy Winners
    2nd Roger McCarthy - Winter Classic At Busch Stadium
    3rd Gerald Emmerich Jr. ,HonPSA, GMPSA- Wall Of Water

     Class A - 23 entries

     1st Bernard Gerdelman - Farmworking Family Heads Home
    2nd Judy Wernert - Daddys Dancing Lying Down!
    3rd Valerie Snyder - Young Boxers In Cuba
    HM David Bird - The Power Of Wind
    HM Fred Emch - Rock Climbing
    HM Mike Jeffries - Christmas At Florida Natl Cemetery
    HM Dick Roman - Himba Mother Gets Breakfast Milk

     Class B - 19 entries

     1st Retha Meier - Measuring Sturgeon In Red River
    2nd Bob Gallagher - Missed It By That Much
    3rd Pamela Caraffa - Documenting A Critical Mass Ride
    HM Allen Ahner - Down And'Out In The Jewish Quarter
    HM Kevin Kelly - Train A Comin
    HM Nancy Wessinger - Indy 500 Garage Race Day Fine-Tuning

    Photo Gallery

    • Class A - 1st Place Bernard Gerdelman - Farmworking Family Heads Home
    • Class A - 2nd Place Judy Wernert - Daddys Dancing lying Down!
    • Class A - 3rd Place Valerie Snyder - Young Boxers In Cuba
    • Class A - HM David Bird - The Power Of Wind
    • Class A - HM Mike Jeffries - Christmas At Florida Natl Cemetery
    • Class A - HM Dick Roman - Himba Mother Gets Breakfast Milk
    • Class A - HM Fred Emch - Rock Climbing
    • Class B - 1st Place Retha Meier - Measuring Sturgeon In Red River
    • Class B - 2nd Place Bob Gallagher - Missed It By That Much
    • Class B - 3rd Place Pamela Caraffa - Documenting A Critical Mass Ride
    • Class B - HM Nancy Wessinger - Indy 500 Garage Race Day Fine-Tuning
    • Class B - HM Kevin Kelly - Train A Comin
    • Class B - HM Allen Ahner - Down And'Out In The Jewish Quarter
    • Class Salon - 1st Place Carolyn Schlueter - Muddy Winners
    • Class Salon - 2nd Place Roger McCarthy - Winter Classic At Busch Stadium
    • Class Salon- 3rd Place Gerald Emmerich Jr.,HonPSA, GMPSA - Wall Of Water
  • Print (Color) 2017/01/25

    Competition: Color Prints: Open
    Commentator: Craig McCord

    Class Salon - 14 entries

    1st - David Bird - Hippopatamus St. Louis Zoo
    2nd - Michael Rudman,APSA - Lake Sunset
    3rd - Kathleen O'Donnell - Lovely in Leather
    HM - Roger McCarthy - Walking in the Rain - Chicago

     
    Class A - 8 entries

    1st - Dilip Patel - In The Morning
    2nd - Nancy Wessinger - Prince Valient and the Grafitti Artist

    Class B - 15 entries

    1st - Allen Ahner - Graceful Landing
    2nd - Marge Rosenthal - The Universal Language
    3rd - Dave Bhatia - Mother Selling Hats
    HM - Joel Price - Canyonlands
    HM - Dotty Storer - Abandoned Church

     

    Gallery of Images

    • Class A - 1st Place Dilip Patel - In The Morning
    • Class B - 1st Place Allen Ahner - Graceful Landing
    • Class B - 2nd Place Marge Rosenthal - The Universal Language
    • Class B - HM Joel Price - Canyonlands
    • Class Salon - 1st Place David Bird - Hippopatamus St. Louis Zoo
    • Class Salon - 2nd Place Michael Rudman,APSA - Lake Sunset
    • Class Salon - 3rd Place Kathleen O'Donnell - Lovely in Leather
    • Class Salon - HM Roger McCarthy - Walking in the Rain - Chicago
  • Print (Color) 2017/02/08

    Competition: Color Print: Patterns or Textures
    Commentator: Kathy O'Donnell

    Class B - 17 entries

    1st Walter Moser - Planted After Happy Hour
    2nd Kevin Kelly - Barrel Cactus
    3rd Allen Ahner - Doorway in Honfleur
    HM Joel Price, - Aspen Galore
    HM Retha Meier - “Hearts, Lines, and Spheres"

    Class A - 8 entries

    1st Fred Emch - Cactus
    2nd Valerie Snyder - Fraction of Iceberg

    Class Salon - 13 entries

    1st Nancy Parker - Glass in Black Light
    2nd Cindy Lynch - Fire Hose
    3rd Roger McCarthy - Schizophrenic
    HM Mary Sue Rosenthal - Tattered

    Gallery of Images

    • Class A - 1st Place Fred Emch - Cactus
    • Class A - 2nd Place Valerie Snyder - Fraction of Iceberg
    • Class B - 2nd Place Kevin Kelly - Barrel Cactus
    • Class B - 3rd Place Allen Ahner - Doorway in Honfleur
    • Class B - HM Joel Price - Aspens Galore
    • Class B - HM Retha Meier - “Hearts, Lines, and Spheres"
    • Class Salon - 1st Place Nancy Parker - Glass in Black Light
    • Class Salon - 2nd Place Cindy Lynch - Fire Hose
    • Class Salon - 3rd Place Roger McCarthy - Schizophrenic
    • Class Salon - HM Mary Sue Rosenthal - Tattered
  • Print (Color) 2017/02/22

    Competition: Color Print - Open
    Commentator: Matthew Goldsmith

     Class Salon - 13 entries

    1st Roger McCarthy - Blue Hot Rod Cubed
    2nd Kathleen O'Donnell - Three Boats Reflected
    3rd Cindy Lynch - Sunflower

     

    Class A - 9 entries

    1st Fred Emch - Cartagena
    2nd Nancy Wessinger - Vermeer Light: ZaZa Man
    3rd Valerie Snyder - Cruising the Icebergs

    Class B - 13 entries

    1st Carol Sluzevich - We Ain't Just "Whistling Dixie"
    2nd Geoffrey PeConga - Approaching Storm
    3rd Betty Fisher - Chihuly Reflection
    HM John Brimmer - Garden Glow 1

    Gallery of Images

    • Class A - 1st Place Fred Emch - Cartagena
    • Class A - 3rd Place Valerie Snyder - Cruising the Icebergs
    • Class B - 1st Place Carol Sluzevich - We Ain't Just "Whistling Dixie"
    • Class B - 2nd Place Geoffrey PeConga - Approaching Storm
    • Class B - 3rd Place Betty Fisher - Chihuly Reflection
    • Class Salon - 1st Place Roger McCarthy - Blue Hot Rod Cubed
    • Class Salon - 2nd Place Kathleen O'Donnell - Three Boats Reflected
    • Class Salon - 3rd Place Cindy Lynch - Sunflower
  • Print (Monochrome) 2017/02/08

    Competition: Monochrome Print
    Commentator: Kathy O'Donnell

    Class Salon - 14 entries

    1st Bob Rickert - Trapped in the City
    2nd Don York - Old School House
    3rd Jack Clark - Sails Up
    HM Roger McCarthy - Down on the Bayou

     
     Class A - 8 entries

    1st Dilip Patel - Old Woman
    2nd Bruce Backus - St. Louis Union Station

    Class B - 10 entries

    1st Retha Meier - Ice Covered Tree
    2nd Dale Chamberlain - The Face of Mischief
    3rd Allen Ahner - Corralled in Lexington

    Photo Gallery of Winning Prints

    • Class A - 1st Place Dilip Patel - Old Woman
    • Class A - 2nd Place Bruce Backus - St. Louis Union Station
    • Class B - 1st Place Retha Meier - Ice Covered Tree
    • Class B - 2nd Place Dale Chamberlain - The Face of Mischief
    • Class B - 3rd Place Allen Ahner - Corralled in Lexington
    • Class Salon - 1st Place Bob Rickert - Trapped in the City
    • Class Salon - 2nd Place Don York - Old School House
    • Class Salon - 3rd Place Jack Clark - Sails Up
    • Class Salon - HM Roger McCarthy - Down on the Bayou
  • Print (Monochrome) 2017/03/15

    Competition: Monochrome Print - Open
    Commentator: Don York

    Class Salon - 13 entries

    1st Richard Glass - Seattle Skyline Blue Hour
    2nd Catherine DeWitt - Coptic Church
    3rd Mary SueRosenthal - Stairwell
    HM Madeleine Hawn - Seattle Space Needle

     

    Class A - 6 entries

    1st Rich Merz - Union Pacific 8-4-4
    2nd Valerie Snyder - Lone Fisherman

    Class B - 13 entries

    1st Geoffrey PeConga - Nelson County, VA Vineyard"
    2nd Bonnie Freeland - Boys, Bicycles, Belize"
    3rd Susan Thomson - Sled Dog
    HM Betty Fisher - Old Mine Building
    HM Allen Ahner - Light Sho

    Gallery of Winning Prints

    • Class A - 1st Place Rich Merz - Union Pacific 8-4-4
    • Class A - 2nd Place Valerie Snyder - Lone Fisherman
    • Class B - 1st Place Geoffrey PeConga - Nelson County, VA Vineyard
    • Class B - 2nd Place Bonnie Freeland - Boys, Bicycles, Belize
    • Class B - 3rd Place Susan Thomson - Sled Dog
    • Class B - HM Betty Fisher - Old Mine Building
    • Class B - HM Allen Ahner - Light Sho
    • Class Salon - 1st Place Richard Glass - Seattle Skyline Blue Hour
    • Class Salon - 2nd Place Catherine DeWitt - Coptic Church
    • Class Salon - 3rd Place Mary Sue Rosenthal - Stairwell
    • Class Salon - HM Madeleine Hawn - Seattle Space Needle